U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        

 

                       U14 TRI-STATE CHAMPIONSHIPS DAY 1                         

 

                            USSA RACE CODE No. N1423                             

BLANDFORD SKI CLUB                                                 MARCH 1, 2014 

BLANDFORD SKI AREA                                              EASTERN DIVISION 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

                             S L A L O M     M E N                               

                                OFFICIAL RESULTS                                 

 

JURY                                          TECHNICAL DATA 

 

TD               Kemmer, Mike         (USA)   COURSE    UPPER AND LOWER BROADWAY 

REFEREE          Hanbury, Richard     (USA)   START                        411 M 

CHIEF OF RACE    spooner, Todd        (USA)   FINISH                       303 M 

                                              VERTICAL DROP                108 M 

                                               

                                              HOMOLOG.Nr.             U666/11/10 

 

 

                 1st RUN                          2nd RUN 

COURSE SETTER    lussier, Andy        (USA)       Brush, Frederic      (USA) 

FORERUNNERS  -A-                              -A-  

             -B-                              -B-  

             -C-                              -C-  

             -D-                              -D-  

             -E-                              -E-  

 

GATES/DIR CHANGES   58/(57)                          56/(54) 

START TIME        9.30                            12.30 

WEATHER: SUNNY                SNOW: DRY                   TEMP. S:-15 C F:-15 C 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

 PL BIB  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL 

     Nr  Nr      SURNAME NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME 

 

  1  62 E6236064 Emerson, Ben            MTSO/00   51.52   46.58 1:38.10 

  2  63 E6193247 Ottoson, Cameron       BLAND/01   51.94   48.53 1:40.47 

  3  60 E6299503 Burger, Jonathan       BEAST/00   52.69   48.40 1:41.09 

  4  65 E6186621 Kaftan, Eddie           MTSO/00   52.71   48.63 1:41.34 

  5  68 E6228019 Coenraads, Tyler        MTSO/00   54.70   48.53 1:43.23 

  6  64 E6395292 Temple, Jack            WMRT/00   55.40   48.52 1:43.92 

  7  61 E6280264 Jones, Don C            WMRT/00   57.34   48.22 1:45.56 

  8  99 E6170245 Evangelisti, Riley      MTSO/00   56.11   50.18 1:46.29 

  9  66 E6192132 Hill, Tanner             JIM/01   55.46   51.32 1:46.78 

 10  78 E6271752 Richert, Caleb          MTSO/01   55.21   52.45 1:47.66 

 11  81 E6322902 Kappes, Christian       SUND/00   55.77   52.18 1:47.95 

 12  72 E6254692 Emerson, John           MTSO/01   57.16   50.91 1:48.07 

 13  73 E6204622 Dunham, Andrew           BSQ/00   56.74   51.74 1:48.48 

 14  97 E6396697 Case, Connor             BSQ/01   57.38   52.33 1:49.71 

 15  67 E6372791 Bates, Andrew C        NASH /01   59.38   51.33 1:50.71 

 

 

01-03-14 / BLANDFORD SKI AREA       LIST: NLM814               N1423     SM8 / 1 

-------------------------------------------------------------------------------- 

DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                          Microgate REI 2 TIMING 


       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        

 

                       U14 TRI-STATE CHAMPIONSHIPS DAY 1                         

 

                            USSA RACE CODE No. N1423                             

BLANDFORD SKI CLUB                                                 MARCH 1, 2014 

BLANDFORD SKI AREA                                              EASTERN DIVISION 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

 PL BIB  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL 

     Nr  Nr      SURNAME NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME 

 

 16 114 E6283827 Moore, Ryan             THDR/00   59.09   52.01 1:51.10 

 17  70 E6194054 Coeytaux, Nicholas      BUTT/00   58.48   52.89 1:51.37 

 18 103 E6402349 Hunt, Alexi            NASH /01   59.80   51.98 1:51.78 

 19  88 E6240558 Kline, Gavin             JIM/01   58.57   53.37 1:51.94 

 20  74 E6352739 Leonard, Patrick         JIM/00   58.56   54.10 1:52.66 

 21  76 E6177216 Jackson, Cooper         SUND/00   57.11   55.78 1:52.89 

 22  91 E6358547 Mahoney, James         BEAST/01   58.90   54.09 1:52.99 

 23  95 E6353780 Newquist, Julian        SUND/01 1:00.40   52.99 1:53.39 

 24 110 E6330776 Fossland, Warner         MOH/01   59.74   53.97 1:53.71 

 25  89 E6351863 Bonini, Nathaniel      BLAND/00   58.93   55.23 1:54.16 

 26  94 E6410281 Foster, Isaac          BEAST/01 1:00.95   53.94 1:54.89 

 27  86 E6432210 Mitchell, Liam         BRAD /00 1:01.55   53.77 1:55.32 

 28 102 E6297932 Calman, Maxwell         BUTT/00 1:00.87   55.16 1:56.03 

 29  83 E6362487 Casey, Richard           JIM/01 1:00.52   55.90 1:56.42 

 30 120 E6402736 Devey, Luke             THDR/01 1:00.14   56.38 1:56.52 

 31  84 E6182364 Simplicio, Timothy      MTSO/00   59.88   56.75 1:56.63 

 32  82 E6408652 Park, Junhan           EAGLE/00 1:02.82   54.11 1:56.93 

 33 131 E6462463 Martel, Alex           BRAD /01 1:02.02   55.68 1:57.70 

 34 106 E6294140 Lussier, Hayden        BLAND/01 1:01.99   55.74 1:57.73 

 35  79 E6300049 Masciadrelli, Jack     BLAND/01   59.11   59.90 1:59.01 

 36 111 E6192041 Campoli, Nicholas        BSQ/00 1:02.81   56.77 1:59.58 

 37  77 E6245921 Brogan, Kyle             BSQ/01 1:03.59   56.06 1:59.65 

 38 125 E6348073 Parachojuk, David      BRAD /00 1:04.82   54.87 1:59.69 

 39 105 E6321580 Goclowski, Brodie      BEAST/01 1:01.88   58.04 1:59.92 

 40  80 E6285761 Mathison, Jack W       BRAD /00 1:08.20   51.95 2:00.15 

 41 117 E6327710 McCarthy, Christopher   THDR/00 1:03.11   57.07 2:00.18 

 42 112 E6468540 Lim, Andrew            EAGLE/00 1:02.84   57.87 2:00.71 

 43  85 E6287591 Mansfield-Allessio, Dav  BSQ/01 1:04.94   56.74 2:01.68 

 44  98 E6217504 Stearns, Cooper         WMRT/00 1:03.92   57.88 2:01.80 

 45 115 E6402056 Van Der Linden, Vincent  CAT/01 1:07.43   54.54 2:01.97 

 46 109 E6336828 Turner, Joseph           JIM/00 1:03.90   58.33 2:02.23 

 47 108 E6339323 Krissel, Walter          MOH/00 1:08.59   53.93 2:02.52 

 48 100 E6241474 Walker, Samuel           JIM/00 1:05.29   57.34 2:02.63 

 49  96 E6516090 Cho, Daniel            EAGLE/01 1:05.90   57.20 2:03.10 

 50 138 E6220946 Kemmer, Tyler           THDR/00 1:04.34   59.23 2:03.57 

 51 128 E6398664 Robinson, William       SUND/01 1:05.85   58.51 2:04.36 

 52 113 E6395107 Richards, Ryan          WMRT/01 1:05.48   59.39 2:04.87 

 53 101 E6423659 O`Reilly, Alex          MTSO/01 1:04.81 1:00.07 2:04.88 

 54 116 E6384433 Sanford, Peter         BEAST/01 1:08.01   57.94 2:05.95 

 55 119 E6392864 Anderson, Lane S        WMRT/00 1:06.02 1:00.17 2:06.19 

 56 104 E6242880 Keller, Blake           SUND/01 1:07.64   59.18 2:06.82 

 57 121 E6240782 Mclaughlin, Chadwick     JIM/00 1:05.82 1:01.62 2:07.44 

 

01-03-14 / BLANDFORD SKI AREA       LIST: NLM814               N1423     SM8 / 2 

-------------------------------------------------------------------------------- 

DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                          Microgate REI 2 TIMING 


U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        

 

                       U14 TRI-STATE CHAMPIONSHIPS DAY 1                         

 

                            USSA RACE CODE No. N1423                             

BLANDFORD SKI CLUB                                                 MARCH 1, 2014 

BLANDFORD SKI AREA                                              EASTERN DIVISION 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

 PL BIB  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL 

     Nr  Nr      SURNAME NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME 

 

 58  69 E6369237 Peterson, Macgregor    EAGLE/00 1:15.11   52.37 2:07.48 

 59 129 E6260170 Hazen, Nate            BEAST/01 1:07.16 1:04.82 2:11.98 

 60 107 E6337553 Hicks, Collin J         WMRT/01 1:09.09 1:02.95 2:12.04 

 61 123 E6503664 Calianos, Joshua       EAGLE/00 1:10.50 1:02.31 2:12.81 

 62 139 E6391050 Ivill-Weiner, Nate       MOH/01 1:10.18 1:03.00 2:13.18 

 63 127 E6298373 Arnsten, Lewis          BUTT/00 1:11.97 1:03.28 2:15.25 

 64 122 E6336511 Desantis, Gunnar        MTSO/01 1:01.01 1:21.53 2:22.54 

 65 135 E6395010 Despres, Lance T        WMRT/00 1:14.34 1:09.67 2:24.01 

 66 136 E6343583 Kathuria, Viraj          MOH/01 1:07.30 1:19.30 2:26.60 

 

DID NOT START 1st RUN 

    137 E6270880 Mullen, Ethan            CAT/00 

    134 E6193957 Sawyer, Brighton        BUTT/00 

    133 E6299210 Eisert, Alexander       BUTT/00 

    132 E6452294 Leicht, Ben             THDR/01 

    130 E6408068 Mills, Tucker          BEAST/01 

    124 E6303182 Teich, Jacob            BUTT/00 

 

DID NOT FINISH 1st RUN 

    126 E6303079 Liu, Harrison           THDR/01 

    118 E6223938 Tabakin, Isaac           BSQ/01 

     93 E6289144 Fryer, Matthew          MTSO/01 

     92 E6214873 Donaldson, Jack         WMRT/01 

     71 E6275574 Antes, Nicholas        NASH /01 

 

DISQUALIFIED 1st RUN 

 

DID NOT START 2nd RUN 

 

DID NOT FINISH 2nd RUN 

     90 E6212686 Madoff, Alexander        MOH/00 

     87 E6222293 Lavrentyev, Mark        MTSO/00 

 

DISQUALIFIED 2nd RUN 

     75 E6323022 Kruglov, Victor A       WMRT/01   GATE   24 

 

                                                TECHNICAL DELEGATE 

 

                                                Kemmer, Mike         (USA) 

 

 

 

 

01-03-14 / BLANDFORD SKI AREA       LIST: NLM814               N1423     SM8 / 3 

-------------------------------------------------------------------------------- 

DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                          Microgate REI 2 TIMING 

This page printed from www.Live-Timing.com