U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        

 

                       U14 TRI-STATE CHAMPIONSHIPS DAY 1                         

 

                            USSA RACE CODE No. N1424                             

BLANDFORD SKI CLUB                                             FEBRUARY 27, 2014 

BLANDFORD SKI AREA                                              EASTERN DIVISION 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

                          S L A L O M     L A D I E S                            

                                OFFICIAL RESULTS                                 

 

JURY                                          TECHNICAL DATA 

 

TD               Kemmer, Mike         (USA)   COURSE    UPPER AND LOWER BROADWAY 

REFEREE          Hanbury, Richard     (USA)   START                        411 M 

CHIEF OF RACE    spooner, Todd        (USA)   FINISH                       303 M 

                                              VERTICAL DROP                108 M 

                                               

                                              HOMOLOG.Nr.             U666/11/10 

 

 

                 1st RUN                          2nd RUN 

COURSE SETTER    lussier, Andy        (USA)       Brush, Frederic      (USA) 

FORERUNNERS  -A- Jillian Sherpa       (USA)   -A- Jillian Sherpa       (USA) 

             -B- Nick Ottoson         (USA)   -B- Nick Ottoson         (USA) 

             -C- Matthew Masciadrelli (USA)   -C- Bobby Hazen          (USA) 

             -D- Robert Dorfman       (USA)   -D- Robert Dorfman       (USA) 

             -E-                              -E- Danny Fernandies     (USA) 

 

GATES/DIR CHANGES   58/(57)                          56/(54) 

START TIME        9.30                            12.30 

WEATHER: SUNNY                SNOW: DRY                   TEMP. S:-15 C F:-15 C 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

 PL BIB  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL 

     Nr  Nr      SURNAME NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME 

 

  1   1 E6138408 Carellas, Sophia       BLAND/00   54.20   49.15 1:43.35 

  2   4 E6093538 Simkowitz, Maya          CAT/00   55.30   50.06 1:45.36 

  3   7 E6131015 Bartlett, Micaela        BSQ/00   56.77   52.37 1:49.14 

  4   6 E6323944 Chandler, Grace          MOH/01   56.38   53.59 1:49.97 

  5  10 E6215939 Carlson, Annika          CAT/01   57.81   52.24 1:50.05 

  6  18 E6167944 Chudy, Emily             CAT/01 1:00.27   55.38 1:55.65 

  7  12 E6396376 Borra Paley, Gemma     BEAST/00 1:00.09   55.67 1:55.76 

  8   9 E6211858 Nadel, Jacqueline       THDR/00 1:01.28   54.80 1:56.08 

  9  21 E6399242 Hodgkins, Pippa         BUTT/01 1:02.18   54.40 1:56.58 

 10  14 E6286773 Scussel, Jill            BSQ/00 1:01.67   55.83 1:57.50 

 11  11 E6275265 O`Connor, Keegan        THDR/00 1:01.70   56.03 1:57.73 

 12   8 E6443280 Hasbrouck, Jordan       WMRT/00 1:03.63   56.75 2:00.38 

 13  27 E6241414 Lindberg, Eliza          JIM/01 1:03.46   57.06 2:00.52 

 14  23 E6186308 Phair, Kathryn         BLAND/00 1:03.47   57.88 2:01.35 

 15   5 E6280348 Freud, Morgan          NASH /01 1:05.35   57.69 2:03.04 

 

 

27-02-14 / BLANDFORD SKI AREA       LIST:                      N1424     SF8 / 1 

-------------------------------------------------------------------------------- 

DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                          Microgate REI 2 TIMING 


  U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        

 

                       U14 TRI-STATE CHAMPIONSHIPS DAY 1                         

 

                            USSA RACE CODE No. N1424                             

BLANDFORD SKI CLUB                                             FEBRUARY 27, 2014 

BLANDFORD SKI AREA                                              EASTERN DIVISION 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

 PL BIB  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL 

     Nr  Nr      SURNAME NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME 

 

 16  29 E6337548 Hicks, Peyton G         WMRT/00 1:05.95   58.71 2:04.66 

 17   3 E6232921 Adams, Lindsay          MTSO/00 1:06.20   58.79 2:04.99 

 18  20 E6399261 Hodgkins, Eliza         BUTT/00 1:06.77   58.44 2:05.21 

 19  31 E6420299 Fiske, Maeve           BEAST/01 1:05.59 1:00.25 2:05.84 

 20  28 E6328459 Drohen, Rebecca        BLAND/00 1:06.44   59.95 2:06.39 

 21  24 E6313783 Di Vecchio, Marie        CAT/01 1:04.74 1:01.95 2:06.69 

 22  32 E6446943 Lundberg, Eleanor        JIM/00 1:07.78   59.35 2:07.13 

 23  41 E6422910 Lussier, Allison        BUTT/00 1:06.98 1:00.49 2:07.47 

 24  36 E6350748 Howard, Grace            CAT/00 1:08.05 1:01.41 2:09.46 

 25  22 E6327289 Houston, Nina            MOH/00 1:08.44 1:01.15 2:09.59 

 26  15 E6445221 Brencher, Tait           MOH/00 1:08.40 1:01.58 2:09.98 

 27  19 E6387678 Thompson, Devon          MOH/01 1:08.01 1:02.07 2:10.08 

 28  25 E6268717 Curtis, Jamie A         WMRT/01 1:10.08 1:01.49 2:11.57 

 29  34 E6418101 Hayes, Ann               POW/01 1:10.83 1:02.32 2:13.15 

 30  42 E6266977 Borissenko, Anguelina  BLAND/00 1:08.16 1:05.01 2:13.17 

 31  44 E6452600 Kunz, Anna               JIM/01 1:10.89 1:03.20 2:14.09 

 32  38 E6273540 Bright, Merrill         MTSO/01 1:10.18 1:04.18 2:14.36 

 33  39 E6501154 Saliba, Schylar         BUTT/00 1:11.89 1:03.56 2:15.45 

 34  33 E6328447 Drohen, Margaret       BLAND/01 1:11.72 1:03.90 2:15.62 

 35  17 E6222251 Schneider, Piper        WMRT/01 1:12.61 1:03.35 2:15.96 

 36  35 E6169536 Firisen, Anya            JIM/00 1:09.93 1:06.61 2:16.54 

 37  52 E6453337 Chin, Emma              SUND/01 1:11.17 1:05.40 2:16.57 

 38  51 E6358486 Brule, Alexis R         WMRT/01 1:11.29 1:05.89 2:17.18 

 39  43 E6329348 Greene, Charlotte       THDR/01 1:12.50 1:06.47 2:18.97 

 40  37 E6331863 Winiarski, Mia         BLAND/01 1:11.99 1:07.85 2:19.84 

 41  53 E6416141 Edwards, Lauren          CAT/00 1:14.44 1:06.26 2:20.70 

 42  48 E6421033 Howard, Sally            JIM/01 1:15.36 1:06.53 2:21.89 

 43  46 E6345232 Fierro, Martine         THDR/01 1:18.79 1:08.37 2:27.16 

 44  49 E6520107 Regan, Maia             MTSO/00 1:19.73 1:10.29 2:30.02 

 

DID NOT START 1st RUN 

     47 E6248813 Suffish, Gabriela        BSQ/00 

 

DID NOT FINISH 1st RUN 

     50 E6276790 Andersson, Eleonor       CAT/01 

     30 E6358720 Williams, Caroline      THDR/01 

 

DISQUALIFIED 1st RUN 

     13 E6329440 Dorfman, Kathryn         MOH/01   GATE   55 

      2 E6220404 Tsukada, Emi            WMRT/00   GATE   47 

 

 

 

27-02-14 / BLANDFORD SKI AREA       LIST:                      N1424     SF8 / 2 

-------------------------------------------------------------------------------- 

DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                          Microgate REI 2 TIMING 


 U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        

 

                       U14 TRI-STATE CHAMPIONSHIPS DAY 1                         

 

                            USSA RACE CODE No. N1424                             

BLANDFORD SKI CLUB                                             FEBRUARY 27, 2014 

BLANDFORD SKI AREA                                              EASTERN DIVISION 

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

 PL BIB  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL 

     Nr  Nr      SURNAME NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME 

 

DID NOT START 2nd RUN 

 

DID NOT FINISH 2nd RUN 

     26 E6237609 Grande, Olivia          THDR/00 

     16 E6181119 O`Connell, Margaret      BSQ/00 

 

DISQUALIFIED 2nd RUN 

     45 E6445147 Anderson, Emily E       WMRT/01   GATE   43 

     40 E6505599 Frasch, Michelle H      WMRT/00   GATE   14 

 

                                                TECHNICAL DELEGATE 

 

                                                Kemmer, Mike         (USA)